vypnout

Základní rozdělení a druhy dámských plavek

Dělba na plavky jednodílné a dvoudílné je čistě smluvní záležitostí. Protože každý z těchto dvou druhů vystupuje v mnoha odměnách a variacích. Díky tomu si také můžete jednoduše vybrat takové, ve kterých se budete cítit i vypadat nejlépe!

Klasifikaci začneme od nejpopulárnějšího střihu bikiny, které vešly do světa módy v roce 1946. Přičinil se k tomu návrhář Louis Redard. Pro prezentaci takto odvážného modelu plavek si musel najmout společnici, protože pro modelky té doby bylo nemyslitelné takto obnažit své tělo. Název bikiny vznikl od Atolu Bikini ležícího v Tichém oceánu (korálový ostrov). Bikiny jsou dnes velmi populárním druhem plavek a vystupují v mnoha podobách.

Klasické bikiny

To jsou klasické, trojúhelníčkové bikinky, které se skládají z jednotlivých kousků látky. Nejčastěji se zavazují na bocích, zádech i za krkem. U bikin typu halter je vrchní díl více tvarovaný a zapíná se za krkem i na zádech. Balkonetka připomíná klasickou podprsenku a lépe drží poprsí na správném místě. Plavky typu bandeau jsou bez ramínek. Spodní díl plavek můžou tvořit klasické kalhotky, šortky alá bokovky, vysoké kalhotky nebo tzv. skirtini - to je krátká sukýnka spojena s kalhotkami.

Klasické dvoudílné plavky

Tankiny

Hraniční plavky - takto by se daly nazvat tankiny nebo i monokiny. Tankiny jsou plavky skládající se z košilky a kalhotek. Zahalují tělo jako jednodílné plavky, ale poskytují větší pohodlí.

Tankiny

Monokiny

Monokiny jsou jednodílnou verzí bikin, které jsou spojené na břiše díky dodatečnému pruhu látky. Tento střih ocení ženy s mírně větším bříškem, které však nechtějí rezignovat z dvoudílného modelu.

Monokiny

Jednodílné plavky

Klasické, jednodílné modely mají rovněž mnoho podob. Počínaje od sportovních s pevně tvořeným dekoltem až po druhy s košíčky typu push-up, které perfektně podtrhnou křivky odpovídající přesýpacím hodinám nebo hrušce.

Jednodílné plavky

Modely bez ramínek jsou ideální pokud nám záleží na rovnoměrném opálení, ale mohou být značně nepohodlné během plavání nebo sportovní aktivity. V takové situaci se více hodí plavky s odnímatelnými ramínky.

Více informací o různých střizích plavek naleznete v článku Střihy a typy plavek.